Artykułów : 211
Odsłon : 2220842
Duchowieństwo w 1862r.
WYKAZ IMIENNY
DUCHOWIEŃSTWA ŚWIECKIEGO I ZAKONNEGO
NA ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ
stan na dzień 31.12.1862 r.
Na koniec 1862 roku w diecezji płockiej posługi duszpasterskie pełniło ogółem 304 duchownych świeckich. Wśród tej grupy było 49 duchownych, którzy przebywali w parafiach przynależnych do dawnej ziemi dobrzyńskiej.
W prezentowanym wykazie duchownych świeckich dostrzec można powtarzające się te same nazwiska, dotyczy to sytuacji, w których ten sam ksiądz obsługiwał teren więcej niż jednej parafii.
Tabela nr 1 może ostatecznie rozwiać wątpliwości, które pojawiały się w treści postów na forum w tematyce dotyczącej ilości parafii oraz miejsc prowadzenia ksiąg metrykalnych.
W tym samym roku duchowieństwo zakonne w diecezji płockiej liczyło ogółem 208 osób, w tym;
1. kapłani 151,
2. klerycy 20,
3. bracia zakonni 37,
4. zakonnicy pełniący obsługi parafialne 5.
Na ziemi dobrzyńskiej w czterech klasztorach przebywało ogółem 42 zakonników, co prezentuje tabela nr 2.
Jednocześnie należy wspomnieć, że w diecezji płockiej przebywały również 64 przedstawicielki duchowieństwa zakonnego płci żeńskiej. Jednak na terenie naszych trzech dekanatów nie miały swoich zakonów-zgromadzeń.
Redaktor, grudzień 2014 r.
Źródło: AGAD, Centralne Władze Wyznaniowe Królestwa Polskiego, sygn.119
TABELA NR 1
dekant |
kościół parafialny |
filia |
kaplica |
proboszcz |
kommendarz administrator |
wikariusz |
misjonarz kapelan |
uwagi |
dobrzyński
|
Bądkowo |
Józef Orzechowski |
Emilian Dąbski |
|||||
Czarne |
Józef Nizwantowski |
|||||||
Dobrzyń n/Wisłą |
Eleazar Wyszomirski |
gwardian | ||||||
Gójsk |
Teofil Kamieński |
|||||||
Szczutowo |
św.Wawrzyńca |
Jan Drozdowski |
zgr. | |||||
Ligowo |
Ignacy Małkiewicz |
|||||||
Sudragi |
Józef Małkiewicz |
|||||||
Grochowalsk |
Eleazar Wyszomirski |
ten sam w Dobrzyniu | ||||||
Mokowo |
Ignacy Urbanowicz |
|||||||
Rokicie Siecień |
Adam Laskowski |
|||||||
Skępe |
Bronisław Baryłkiewicz |
gwardian | ||||||
Sobowo |
Jan Laskowski |
kanonik kaliski | ||||||
Szpetal |
Tomasz Chodubski |
zgr.zakonne | ||||||
Tłuchowo |
Józef Kantorski |
|||||||
Wielgie Zaduszniki |
Józef Nizwantowski |
|||||||
ten sam w Czarnem | ||||||||
lipnowski
|
Bobrowniki |
Ludwik Kraszewski |
||||||
Chełmica |
Józef Malanowski |
|||||||
Ciechocin |
Młyniec |
Szymon Żmijewski |
||||||
Czernikowo |
Piotr Przasnyski |
|||||||
Działyń |
Wojciech Daszyński |
|||||||
Dobrzejewice |
Jan Pomichowski |
dziekan dekanatu | ||||||
Karnkowo |
Wierzbiczko |
Józef Tarnowski |
kandydat teologii | |||||
Kikół miasto |
Walenty Łubieński |
Adam Gutkowski |
A.Gotkowski | |||||
Łążyn |
Jakub Wachulski |
|||||||
Lipno miasto |
Antoni Woliński |
|||||||
Mazowsze |
Antoni Szulc |
|||||||
Nowogród |
Ludwik Kamiński |
|||||||
Osiek n/Wisłą |
Antoni Pawłowski |
|||||||
Ostrowite |
Antoni Woliński |
ten sam w Lipnie | ||||||
Sumin |
Karol Tański |
|||||||
Wola |
Leon Winkowski |
zgr.o.o.Karmelitów | ||||||
rypiński
|
Chrostkowo |
Bonisław Baryłkiewicz |
gwardian | |||||
Dulsk |
Maciej Smoleński |
kandydat teologii | ||||||
Łukomie |
Józef Okwieciński |
|||||||
Osiek Wielki |
Tomasz Bronowski |
kanonik płocki | ||||||
Płonne |
Gąsiorowski |
kanonik kaliski | ||||||
Radomin |
Stanisław Małkiewicz |
|||||||
Radziki |
Tomasz Bronowski |
Walerian Zgliczyński |
Bronowski | |||||
Rogowo |
Radzymiński |
|||||||
Ruże |
Leon Długołęcki |
|||||||
Rypin miasto |
Marceli de la Grande |
|||||||
św.Ducha |
Józef Nawrocki |
|||||||
Sadłowo |
Józef Gronkowski |
|||||||
Skrwilno |
Józef Żołsowski |
Wincenty Tabęcki |
Żołsowski | |||||
Świedziebnia |
Jan Radzikowski |
kanonik płocki | ||||||
Xsięte Szczutowo |
Wiktor Radzikowski |
|||||||
Strzygi |
Józef Łaszkiewicz |
|||||||
Trąbin |
Apolinary Kijora |
|||||||
Żałe |
Studzianka |
Felicjan Lekszycki |
TABELA NR 2
lp. |
reguła zakonna |
miejce położenia klasztoru |
imię i nazwisko |
rok ur. |
kapłan |
kleryk |
brat |
urząd lub obowiązek w klasztorze pełniony |
data wstąp. do zakonu |
uwagi |
1 |
Bernardyni
|
Skępe
|
Bonifacy Baryłkiewicz |
1818 |
1 |
|
|
gwardian |
5.05.1838 |
|
2 |
Aleksjew Bukowski |
1836 |
|
|
1 |
kwestarz |
12.10.1855 |
| ||
3 |
Modest Bloch |
1824 |
|
|
1 |
kanaparz |
6.09.1859 |
piwniczny klasztorny | ||
4 |
Iwoszalis Dektorski |
1795 |
1 |
|
|
magister nowicjuszów |
3.05.1815 |
| ||
5 |
Paweł Długosielski |
1816 |
1 |
|
|
spowiednik |
8.07.1837 |
| ||
6 |
Idzi Komorowski |
1819 |
|
|
1 |
kwestarz |
27.02.1844 |
| ||
7 |
Józef Kopiński |
1839 |
|
|
1 |
kwestarz |
19.03.1862 |
| ||
8 |
Benedykt Kwiatkowski |
1825 |
1 |
|
|
kaznodzieja |
19.03.1843 |
| ||
9 |
Damazy Nałęcz |
1813 |
1 |
|
|
wikary |
19.12.1837 |
| ||
10 |
Fortunat Nartowski |
1798 |
1 |
|
|
zakrystian |
6.01.1824 |
| ||
11 |
Pantaleon Olsiewicz |
1832 |
1 |
|
|
prosessor |
1.08.1848 |
| ||
12 |
Odoryk Piotrowski |
1827 |
1 |
|
|
kaznodzieja |
26.06.1843 |
| ||
13 |
Paweł Sikorski |
1823 |
1 |
|
|
kaznodzieja |
15.01.1844 |
| ||
14 |
Piotr Slesiński |
1808 |
1 |
|
|
kapelan |
21.05.1828 |
| ||
15 |
Amand Sobiechowski |
1779 |
1 |
|
|
kustosz |
6.02.1808 |
| ||
16 |
Antoni Spira |
1829 |
1 |
|
|
kaznodzieja |
11.01.1848 |
| ||
17 |
Mikołaj Trudniewski |
1810 |
1 |
|
|
definitor |
9.07.1831 |
| ||
18 |
Serafin Wiechecki |
1836 |
|
|
1 |
stolarz |
24.06.1861 |
| ||
19 |
Liboriusz Zarębski |
1831 |
1 |
|
|
prosessor |
1.08.1848 |
| ||
1 |
Franciszkanie
|
Dobrzyń n/Wisłą
|
Eleazar Wyszomirski |
1821 |
1 |
|
|
gwardian |
27.09.1842 |
|
2 |
Michał Cichoń |
1800 |
1 |
|
|
spowiednik |
29.09.1821 |
| ||
3 |
Kazimierz Głogowski |
1822 |
1 |
|
|
kaznodzieja |
1.03.1841 |
| ||
4 |
Hipolit Kuźniak |
1838 |
1 |
|
|
spowiednik |
7.08.1856 |
| ||
1 |
Karmelici
|
Obory
|
Tomasz Ochlewski |
1812 |
1 |
|
|
przeor |
24.10.1829 |
|
2 |
Anlzem Kazmirski |
1797 |
1 |
|
|
podprzeorzy |
12.06.1817 |
z-ca przeora | ||
3 |
Stanisław Małachowski |
1838 |
1 |
|
|
prosessor |
1.12.1855 |
| ||
4 |
Wencesław Grejkowski |
1810 |
1 |
|
|
spowiednik |
15.08.1829 |
| ||
5 |
Kolumb Krol |
1835 |
1 |
|
|
spowiednik |
23.08.1854 |
| ||
6 |
Eustachiusz Dzielski |
1806 |
1 |
|
|
kommendarz par.Kusowo |
16.08.1828 |
| ||
7 |
Dionizy Mirzwicki |
1839 |
|
1 |
|
diakon professor |
15.01.1858 |
| ||
8 |
Ze.. Kowalski |
1840 |
|
1 |
|
student |
10.02.1860 |
imię nieczytelne | ||
9 |
Albin Romanowski |
1844 |
|
1 |
|
student |
2.09.1861 |
| ||
10 |
Wincenty Kruszewski |
1843 |
|
1 |
|
student |
4.10.1860 |
| ||
11 |
Jan Radzyński |
1843 |
|
1 |
|
student |
4.10.1860 |
| ||
12 |
Jan Grabowski |
1843 |
|
1 |
|
student |
4.10.1860 |
| ||
13 |
Alexy Płoszczyński |
1807 |
|
|
1 |
kwestarz |
13.08.1833 |
| ||
14 |
Ignacy Łowiński |
1832 |
|
|
1 |
kwestarz |
18.06.1860 |
| ||
15 |
Fidelis Zieliński |
1838 |
|
|
1 |
kwestarz |
29.12.1859 |
| ||
1 |
Karmelici
|
Trutowo
|
Cyrjak Biernacki |
1792 |
1 |
|
|
emeryt |
13.07.1828 |
|
2 |
Jan Morawski |
1824 |
|
|
1 |
kwestarz |
15.06.1859 |
| ||
3 |
Norbert Sobczyński |
1831 |
1 |
|
|
kaznodzieja |
4.06.1849 |
| ||
4 |
Leon Wieśkowski |
1802 |
1 |
|
|
przeor |
25.05.1825 |
|